18 SANIĞIN YARGILAMASINA DEVAM EDİLDİ

18 SANIĞIN YARGILAMASINA DEVAM EDİLDİ

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 25 Temmuz’da gerçekleştirilen operasyonda haklarında dava açılan, aralarında doktor ve akademisyenlerin bulunduğu 10’u tutuklu 18 kişinin yargılanmasına 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dün başlandı. 12 saat süren davanın ilk gününden 7 sanık dinlendi. Bugün devam eden duruşmada ise 3’ü tutuklu 7 sanık hakim karşısına çıktı. Saat 10.00’da başlayan duruşmaya tutuklu 10 sanık, tutuksuz 4 sanık, sanıkların avukatları ve aileleri katıldı.

Tutuklu sanıklardan Prof. Dr. Sefa G.,”Tüm terör örgütlerini lanetleyen bir vatanseverken ihanetle suçlandım. Hiçbir suç işlemediğim halde 5 aydır cezaevindeyim. Benim sohbete katıldığım iddia ediliyor. 2008-2012 yılları arasında bazı dini programlara katıldım. Bende her muhafazakar gibi bu yapının İslamı yayma gayreti içinde olduğunu düşünüyordum” dedi.

Akademisyen imamı Veysel Tıkaç tarafından kendisinin bu yapıya kazandırılmak için hedef alındığını belirten Sefa G.,”Ben ByLock kullanmadım bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Her zaman devletin yanında yer aldım. Çocuklarımın ve benim psikolojim bozuldu. FETÖ’yü tüm kalbimle lanetliyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu.

Sohbet ‘abisi’ olduğu öne sürülen tutuklu sanık öğretmen Erol P. ise üniversite döneminde bu yapıyla bir ilgisi olmadığını ifade ederek,”Kendimi çok iyi bir Türk milliyetçisi olarak görüyorum. Görev yaptığım Kangal’da Ülkü Ocakları başkanlığı yaptım. Telefonda görüştüğüm dershane müdürü C.K. çocuklarımı gönderdiği dershanenin müdürü. İlçede başka dershane olmadığı için çocuklarımı onların dershanesine gönderdim. Bu yapıyla tek bağım, çocuklarımı devlet kontrolü altındaki dershanelerine göndermiş olmamdır. Üzerime atılı hiçbir suçu kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Prof. Dr. Adnan G. ise, “Akademisyenler imamı olduğu belirtilen Veysel Tıkaç’ı bana rektör Alim Yıldız yönlendirdi. Kendisi bana kitap sordu bu sebeple telefonda bir kaç kez görüştük. Veysel Tıkaç’ın akademisyenler imamı olduğuna dair bilgim yok. Dünya görüşü ve ideolojisiyle ilgili herhangi bir konuşmamda olmadı” dedi.

İddia makamı tanıkların dinlenmesini isteyerek sanıklarının tutukluluk halinin devamını talep etti. Mahkeme heyeti ise Bolu’da yaşayan ve dava kapsamında tutuksuz yargılanan Ferda T.’nin SEGBİS’ten dinlendikten sonra karar verilmesi için duruşmayı 30 Aralık’a erteledi.

Haklarında dava açılan firari sanıklar H.D., V.T., R.B.’nin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Bir cevap yazın