ABDÜLHAMİD’İN HAYAL PROJESİ SİVAS’A YAKLAŞTI

ABDÜLHAMİD’İN HAYAL PROJESİ SİVAS’A YAKLAŞTI

ABDÜLHAMİD’İN HAYAL PROJESİ SİVAS’A YAKLAŞTI

ABDÜLHAMİD HAN DÖNEMİNDE PROJESİ ÇİZİLEN ANCAK SAVAŞLAR VE PARASIZLIK SEBEBİYLE BİR TÜRLÜ GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEN SİVAS-ORDU YOLU YAPIMI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR. KARADENİZ’İ İÇ ANADOLU’YA VE AKDENİZ’E BAĞLAYAN EN KISA YOL OLACAK OLAN PROJE TAMAMLANDIĞINDA 5 SAAT OLAN SİVAS-ORDU, 2 BUÇUK SAATE DÜŞECEK.

 

 

 

1880 yılında Sultan 2’nci Abdulhamid Han’ın bizzat projelendirdiği Sivas-Ordu karayolu projesinin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Abdülhamid’in hayata geçirmeyi düşündüğü ancak savaşlar ve parasızlık sebebiyle bir türlü gerçekleştirilemeyen proje Ak Parti hükümetinde gerçekleştiriliyor.

Türk mühendisleri tarafından Karadeniz’in zorlu dağları delinerek inşa edilen, Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayacak en kısa yol olan proje sayesinde, halen 114 kilometre olan ve tehlikeli virajlarla dolu Ordu-Mesudiye yolu 88 kilometreye düşecek. Bunun yanı sıra 3.5 saat olan Mesudiye-Ordu güzergahı da 1,5 saate inecek. 325 km olan ve 5 saat süren Ordu-Sivas yolu ise 2,5 saate düşecek. Mesudiye ile Sivas’ın Koyulhisar ilçesi arasında mevcut yolun dışında yeni alternatif bir güzergah belirlenerek başlayan çalışmalarda da önemli mesafe alındı. Alt yapısı büyük ölçüde bitirilen ve bazı bölümleri asfaltlanan Koyulhisar yolu faaliyete geçtiğinde 45 dakikadan 20 dakikaya düşecek.

Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi´nin birinci etabı tamamlanırken, Ordu etabında ise sona yaklaşıklığı belirtildi.

Kategori: HABERLER

1598 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.