ADANA’DAN GETİRİLEN KÖPEĞE SİVAS’TA İŞİTME TESTİ

ADANA’DAN GETİRİLEN KÖPEĞE SİVAS’TA İŞİTME TESTİ

ADANA’DAN GETİRİLEN KÖPEĞE SİVAS’TA İŞİTME TESTİ

 

ADANA’DA SESLERE TEPKİ VERMEDİĞİ İÇİN SAHİBİ TARAFINDAN SİVAS’A GETİRİLEREK CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİNDE TESTE TABİ TUTULAN KÖPEĞİN DOĞUŞTAN İŞİTME ENGELİNİN OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.

 

 

 

Adana’nın Seyhan ilçesinde oturan Ceren Kayan, ‘Dogo Argentino’ ırkı 6 aylık ‘Ceku’ isimli dişi köpeğinin seslere tepki vermediğini fark edip, veterinere götürdü.Kontrolde köpeğin işitme sorunu yaşadığı, işitme testi yapılması gerektiği söylendi.

 

Kayan, bu testin sadece Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapıldığını öğrendi. Fakülteye giden Kayan’ın köpeğine, Hayvan Hastanesi’nde öğretim üyeleri Dr. Mustafa Koçkaya ve Dr. İlker Şen tarafından ön muayene yapıldı.

 

Ardından Veteriner Fakültesi Fizyolojisi Ana Bilim Dalı Laboratuvarı’na getirilen Ceku, Otoaküstik Emisyon Cihazı ve Klinik ABR Cihazı ile bazı testlere tabi tutuldu. Test sonuçlarında köpeğin doğuştan her iki kulağında da sağırlık olduğu tespit edildi.

 

Köpeğin sahibi Ceren Kayan, “Araştırmalarım sonucu bu testin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yapıldığını öğrendim ve hocalarımızla görüşüp Sivas’a geldim” dedi.

 

Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Koçkaya ise “Türkiye’de ilk defa duyma testine yönelik çalışmaları biz yaptık” dedi.

Kategori: HABERLER

110 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.