AFGAN POLİS ADAYLARI MEZUN OLDU

Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda 6 ay polislik eğitimi alan 496 Afgan için mezuniyet töreni düzenlendi.
Mezuniyet törenine, Sivas Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ve bazı protokol üyeleri katıldı.
Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amanullah Jayhoon, Sivas Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, eğitimlerin başladığı yıldan bu zamana kadar Sivas’a birçok kez geldiğini belirterek, burada polis adaylarına çok nitelikli eğitim verildiğini söyledi.
Sivas Vali Vekili Mustafa Aydın ise Afgan polis adaylarını Sivas Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda eğitmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Baştemsilcisi Mayumi Endoh da polis adaylarının daha güvenli ve güçlü olarak Sivas’tan ayrıldıklarını dile getirdi.
Afganistan İçişleri Bakanlığı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Tümgeneral Mashhoq Ahmad Selab ise Afganistan ile Türkiye’nin kardeş iki ülke olduğunu söyledi.
Sivas Sivas Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Rüstem Temel de Afgan polis adaylarına yönelik eğitimlerin 2011 yılında başladığını ve mezun sayısının bu dönemdekilerle 2 bin 148’e yükseldiğini belirtti.
Törende, dönem birincisi Khalıqyar Wala Jan’ın yaş kütüğüne plaket çakmasının ardından, dereceye giren mezunlara diplomaları ve hediyeleri verildi. Türk ve Afgan bayraklarının yer aldığı masanın üzerine ellerini koyan mezunlar, ant içti.
Törenin ardından mezunlar, aldıkları eğitimler doğrultusunda, okulun bahçesinde gösteri sundu.

Bir cevap yazın