AKSU: KILIÇDAROĞLU ALGI YAPIYOR

AKSU: KILIÇDAROĞLU ALGI YAPIYOR

AKSU: KILIÇDAROĞLU ALGI YAPIYOR

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA YAKUPOĞLAN KÖYÜNDEKİ OKUL İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARINA AK PARTİ İL BAŞKANI HAKAN AKSU TEPKİ GÖSTERDİ.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında Yakupoğlan köyündeki okul ile ilgili açıklamalarda bulunarak okulun arsasının kendilerine devredilmesi durumunda okulu yeniden inşa edeceklerini söylemişti.

AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, dün bir talihsiz açıklama yaparak Sivas üzerinden gündeme gelmek istemiştir. Bu talihsiz açıklama Sivas’ımızı olumsuz lanse ederek algı yapma projesidir. Sivas’ı eğitim üzerinden eleştirmeye kalkan sayın genel başkan bilmelidir ki Sivas Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki hükümetlerimiz zamanında, eğitimden ulaşıma, sağlıktan-turizme, Gençlik ve Spordan Sanayi alanına kadar en büyük payları almıştır ve almaya da devam edecektir. AK Parti hükümetleri öncesinde, yani 2002-2003 eğitim öğretim yılında aktif kullanılan 3 bin 278 derslik var iken günümüz itibariyle aktif kullanılan 6 bin 301 derslik bulunmakta ve yüzde 100 oranına yakın artış sağlanmıştır. 2003-2022 yılları arasında ilimize toplamda 3 bin 023 ilave derslik yapılmıştır. İlköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 26 iken günümüz itibariyle 16’dır; Ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 30 iken günümüz itibariyle 20’dir. Öğretmen sayısı 6 bin 146 iken günümüz itibariyle 9 bin 640’tır ve yüzde 57 oranında artmıştır. Özellikle üniversite öğrencilerimiz için yaptığımız 10 bin kişilik öğrenci yurdu eğitime ne kadar önem verdiğimizi göstermektedir.

Bahsi geçen ve olumsuz algı oluşturulmaya çalışılan Yakupoğlan köyünde bulunan ilkokul/ortaokul binasının depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek 2020 yılında yıkım kararı alınmıştır. 21.08.2020 tarihinde yeni okul binası yapımı için ihaleye çıkılmış ve yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Ancak gelişen süreçte yüklenici firma tasfiye talebinde bulunmuş bu nedenle 24.05.2022 tarihinde projenin tasfiyesine karar verilmiştir. Söz konusu işin yeniden ihale edilebilmesi için gerekli izin alınmak üzere MEB Strateji geliştirme Başkanlığına bilgi ve belgeler gönderilmiştir. Devletimiz tarafından yeni ihale süreci başlatılmış olup 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazır hale getirilecektir.”

haber

Bir cevap yazın