AKYILDIZ, DSİ KANUN TASARISINI ELEŞTİRDİ

AKYILDIZ, DSİ KANUN TASARISINI ELEŞTİRDİ

Cumhuriyet halk partisi (CHP) sivas milletvekili ali akyıldız, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili tbmm’de söz aldı. akyıldız, tasarıdaki bu maddeyle, kamu yararı statüsü kabul edileceği için zorunlu kamulaştırmanın yolunun açılacağını ve Anayasa’yla güvence altına alınmış olan mülkiyetin korunması ilkesi yok edileceğini belirterek hükümeti uyardı.

Chp sivas milletvekili ali akyıldız, türkiye büyük millet meclisinde söz alarak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişikin değerlendirmede bulundu.
Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na 8’inci maddesine bağlı ek 9’uncu maddesi üzerinde söz alan CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, tasarıdaki bu maddeyle, kamu yararı statüsü kabul edileceği için zorunlu kamulaştırmanın yolunun açılacağını ve Anayasa’yla güvence altına alınmış olan mülkiyetin korunması ilkesi yok edileceğini belirterek hükümeti uyardı.
Akyıldız Bu maddede geçen ifadeyle arazi toplulaştırması işleminin toprak sahibinin izni aranmaksızın gerçekleştirilmesinin önünün açılacağını belirtti.
Tarım Bakanının tarım konularına büsbütün yabancı olduğunu ifade eden Akyıldız, ‘‘Fakıbaba’nın Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne bağlı arazi toplulaştırması hizmetlerini DSİ Genel Müdürlüğüne devrini teklif ve kabul etmesi çok büyük bir talihsizliktir dedi.
Akyıldız, ‘‘Arazi toplulaştırması üreticinin mülkiyetine müdahale edildiği için hassasiyet ve adil olmayı ve güven vermeyi gerektirir dedi.
DSİ’nin bugünkü yapısıyla başarılı olamayacağının altını çizen Akyıldız, ‘‘Olan yine ülkenin sabırsızlıkla beklediği arazi toplulaştırmasına olacak, geçmişte olduğu gibi toplulaştırmaya yılladır emek ve gönül veren kurum ve birçok teknik eleman toplulaştırmadan kopacak dedi.

Kategori: HABERLER

168 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.