ATATÜRK’ÜN SİVAS’A GELİŞİ CANLANDIRILDI

ATATÜRK’ÜN SİVAS’A GELİŞİ CANLANDIRILDI

SİVAS KONGRESİ’NİN 96. YILDÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR

SİVAS KONGRESİ’NİN 96’INCI YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ERZURUM’DAN SİVAS’A GELİŞİ TEMSİLİ OLARAK CANLANDIRILDI.

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 96’ıncı yıldönümü kentte çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 2 Eylül 1919’da Erzurum’dan Sivas’a gelirken halk tarafından karşılanmasını anlatmak amacıyla her yıl olduğu gibi bu sene de temsili karşılama programı yapıldı. Sivas Valiliği tarafından organize edilen temsili karşılama programı Aksu Parkı önünden gerçekleştirildi. O dönem Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum’dan Sivas’a gelirken bindiği tarihi otomobile, dönemi temsil eden askerlerde eşlik etti. Sivas Valisi Alim Barut ve beraberindeki il protokolü tarafından karşılanan temsili heyet, Atatürk Caddesi güzergahından halkı selamlayarak kent meydanına doğru hareket etti. Yol boyunca Atatürk’ü canlandıran ve benzerliğiyle dikkat çeken tiyatro sanatçısı Orkun Gülşen, karşılamaya gelen halkı ve binalardan sevgi gösterilerinde bulunanları selamladı.

Yürüyüş, Sivas Kongresi’nin yapıldığı Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi önünde son buldu. Temsili Atatürk burada bulunan Atatürk Anıtı önünde il protokolü ile birlikte fotoğraf çektirdi.

Bir cevap yazın