BAĞIRSAKTAN YENİ MESANE YAPILDI

BAĞIRSAKTAN YENİ MESANE YAPILDI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esat Korğalı tarafından gerçekleştirilen ameliyatla 2 hastaya bağırsaktan mesane yapıldı.

Prof. Dr. Korğalı mesane tümörlerinin ikiye ayrıldığını belirterek, “Mesane çıkartıldığında da idrar kesesi ortadan kalktığı için idrarın bir şekilde dışarı alınması gerekiyor. Genellikle bunun için en çok kullanılan yöntem hastanın karnına torba takılarak idrarın dışarı atıldığı yöntem.” dedi.

Bir diğer yöntemin de daha az uygulanan bağırsaktan yeni mesane yapma yöntemi olduğunu söyleyen Korğalı, “Sınırlı vakalarda mesaneyi çıkardıktan sonra bağırsaktan belli bir parça çıkararak onu mesane şekline getirip tekrar idrar yoluna ağızlaştırılan ameliyat var Bakım açısından da vücut imajı açısından da daha iyi.” şeklinde konuştu.

Ameliyat olan Hastalar ise  “Yapay mesane yaptılar. Birkaç kişiye de yapmışlar. Benden önce yaptıkları arkadaşlarda iyi sonuç almışlar üroloji personelinden Allah razı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Diğer hasta Murat Şeker ise hastalık sürecini anlatarak; “8 saatlik ameliyattan sonra mesaneyi tamamen aldılar. İnce bağırsaktan bana mesane yapıyorlar. Şu anda az ağrım var başka bir şeyim yok.” dedi.

admin

Bir cevap yazın