BİN YILLIK GELENEK , HASIR YASTIK İLE MİNDERLER

BİN YILLIK GELENEK , HASIR YASTIK İLE MİNDERLER

59 yaşındaki Abdurrahman Çiftçi, çocukluk dönemlerinde babasıyla birlikte gittiği göl kenarından topladıkları otlarla hasır yastık ve minder yaparak mesleğine ilk adımını attı.

Yaklaşık 55 yıldır hasırdan yastık ve minder yaparak Osmanlı geleneğini sürdüren Çiftçi, küçük yaşlarda başladığı mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Çiftçi kent merkezinde bulunan 37 metrekarelik dükkanında yaptığı hasır yastık ve minderleri yurt içi ve yurt dışından birçok yere gönderiyor.

Çiftçi’nin Gaziantep’ten getirttiği kilim ve halıları özenle yapılan çalışmaların ardından birbirinden güzel yastık ve minderlere dönüşüyor. Sivas’ta mesleğinin son temsilcisi olan Abdurrahman Çiftçi, mesleğin yaşatılması için aradığı çırağı da bulamıyor.  

  HALI VE KİLİMLERİ İL DIŞINDAN GELİYOR

Hasır yastık ve minder yapan Çiftçi, minder ile yastıkların kilim ve halılarının başka illerden getirttiğini belirterek, Burada kendim biçiyorum, dikiyorum hazır şekilde satışa sunuyorum’’ dedi.

 Çiftçi, hasır yastık ve minderleri yurt dışına da gönderdiğini dile getirdi.

Çiftçi, kendi çocuklarının işi beğenmediğini ve çırakta bulamadığını belirterek, “Daha önceden 14-15 tane Sivas’ta bu işle uğraşan vardı şimdi kalmadı. Bir saat bir buçuk saat çalışıyorum bir yastığa. Maliyetimi, işçiliğimi ona göre siz hesaplayın’’ dedi.

admin

Bir cevap yazın