“BİR ÜLKE İÇİN YAPILABİLECEK EN ÖNEMLİ YATIRIM EĞİTİMDİR”

“BİR ÜLKE İÇİN YAPILABİLECEK EN ÖNEMLİ YATIRIM EĞİTİMDİR”

Milli eğitim Bakanı ismet Yılmaz, bir ülke için yapılabilecek en önemli yatırım ın eğitim olduğunu vurgulayarak, “Hem devlet okullarında hem de özel sektör eliyle açılan okullarımızla gelecek nesillere eğitim alanında birden çok seçenekle birlikte kaliteli eğitim vermeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Kamu ve özel sektör olarak ülkenin dört bir yanında inşa edilen okullarda fırsat eşitliğini sağlamayı ve daha kaliteli bir eğitimi hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Özel okulları destekliyoruz. Çünkü özel okulların öğretmenleri öğretmenlerimiz, öğrencileri öğrencilerimiz, yöneticileri de bizim yöneticilerimiz ve çözüm ortağımızdır. 2002´de özel okullara giden öğrenci sayısı yaklaşık 200 bin dolayında idi. Şimdi 1 milyon 200 binin üzerine çıktı. Kısa bir sürede 80 yılda alınan mesafeden kat kat daha fazlası alındı. 300 binden fazla özel okullarda okuyan öğrenciye eğitim desteği veriyoruz. Bunu önümüzdeki yıllarda da artıracağız.”

Devlet okullarında okuyan öğrencilere fırsat eşitliğini sağlamak için ücretsiz kitap dağıtımı yapıldığına işaret eden Yılmaz, “Özel okullara da diyoruz; eğer isterseniz aynı şekilde ücretsiz kitabımızı sizin öğrencilerinize de verebiliriz. Kamuda evlatlarımıza hangi imkanı sağlıyorsak o imkanı hatta daha fazlasını özel okullar eliyle de evlatlarımıza sağlayalım istiyoruz.” diye konuştu. Kaliteli eğitim için kaynak ayırmak gerektiğinin altını çizen Yılmaz, 2002 yılında merkezi bütçeden eğitime 10,5 milyar liranın altında pay ayrılırken, bu rakamın 2018 bütçesinde 134 milyara çıktığını belirtti. Eğitimin bütçedeki payını yüzde 5,8´den yüzde 18´lere çıkardıklarına işaret eden Yılmaz, bu kaynak ile kaliteli eğitim adına her bir sınıfta bulunan öğrenci sayısını makul bir seviyeye çıkarmaya çalıştıklarını anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım´ın okullarda ikili eğitimin kaldırılması talimatını verdiğini hatırlatan Yılmaz, “Bu talimatı verdiğinde 77 bin dersliğe ihtiyacımız vardı. Geçen süre içerisinde sadece bir yılda özel sektörün açmış olduğu okul bin 700´ün üzerinde. Şu anda ikili eğitimi kaldırabilmek için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bunun da çoğunluğu 30 büyük ilde. Ama ihtiyacın büyük olduğu ilk üç il, İstanbul, Ankara ve Urfa.” bilgilerini paylaştı.

Kategori: Genel, HABERLER

174 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.