ÇEDAŞ 200 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARACAK İDDİASI

ÇAMLIBEL ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.’DE İSTİFA ŞOKU YAŞANDI. İLİMİZDE ÇEDAŞ BÜNYESİNDE GÖREV YAPAN 200’E YAKIN PERSONELİN İŞTEN ÇIKARILMAK İSTENMESİ OLAYI KARŞISINDA ÇEDAŞ GENEL MÜDÜRÜ ALİ CESUR’UN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİĞİ ÖĞRENİLDİ. CESUR’UN YERİNE AKDENİZ EDAŞ BÜNYESİNDE BURDUR İL MÜDÜRÜ OLARAK GÖREV YAPAN AHMET SAİT AKBOĞA GETİRİLDİ.

Son günlerde yeni dönem elektrik faturaları nedeniyle gündemden düşmeyen Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’de görev değişimi yaşandı. ÇEDAŞ Genel Müdürü Ali Cesur görevinden istifa ederken, yerine Ahmet Sait Akboğa getirildi. Diğer taraftan ÇEDAŞ bünyesinde çalışan ilimizdeki 200 personelin işten çıkarılacağı iddiaları gündeme gelmeye başladı.

Geçtiğimiz Aralık ayında birçok elektrik abonesinin sayaçlarını okumayarak, Ocak ayında yapılan zammın ardından elektrik sayaçlarını okuyarak, zamlı tarifeyle faturalandırması nedeniyle vatandaşların tepkisini toplayan ÇEDAŞ’ta adeta ortalık karıştı.

ÇEDAŞ, yeni yılla birlikte yapılan maaş artışları nedeniyle personel çıkarmak istedi. Bu durum işçiler arasında huzursuzluğa neden olurken, Eski ÇEDAŞ Genel Müdürü Ali Cesur’un işçi çıkarımına onay vermediği iddia edildi. Personel çıkarılmasına tepki gösteren Ali Cesur’un bu yüzden görevinden istifa edildiği belirtiliyor.

Cesur’un istifasının ardından boşalan Genel Müdürlük koltuğuna ise Akdeniz EDAŞ bünyesinde Burdur İl Müdürlüğü yapan Ahmet Sait Akboğa getirildi.

Sorumluluk sahası Sivas, Tokat ve Yozgat illeri olan Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş bünyesinde 3 ilde toplamda 1400 personel görev yapıyordu. ÇEDAŞ, 52 bin km2’lik alanda yaklaşık olarak 750 bin aboneye elektrik dağıtım ve perakende satış hizmeti götürüyordu.

Ancak ÇEDAŞ personel çıkarma kararı aldı. İlimizde işten çıkarılacak personel sayısının 200’ü bulması beklenirken, Tokat ve Yozgat illeriyle birlikte toplamda yaklaşık 400 personelin işten çıkarılması bekleniyor.

Bu duruma ÇEDAŞ personelinin tepki gösterdiği öğrenilirken, önümüzdeki süreçte neler yaşanacağı merakla bekleniyor.

ÇEDAŞ Genel Müdürlüğü görevini sürdürecek olan Elektrik-Elektronik Mühendisi Ahmet Sait Akboğa, TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nde Proje ve Tesis Başkanlığı’nda çalıştı. Daha sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda (EPDK) görev yapan 38 yaşındaki Akboğa, özelleşme ile birlikte Dicle EDAŞ’ta Sistem İşletme Direktörü, Diyarbakır İl Müdürlüğü ve Akdeniz EDAŞ’ta Burdur İl Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bir cevap yazın