ÇİFTÇİLER SİLAJLIK MISIR EKİMİNE BAŞLADI

ÇİFTÇİLER SİLAJLIK MISIR EKİMİNE BAŞLADI

Çiftçiler, haziran ayının ortalarına kadar sürmesi planlanan silajlık mısır ekimine başladı. Kış aylarında taze ot bulunmayan dönemlerde; sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren memeli hayvanlar silajlık mısır ile besleniyor. Ekilen tahılın yeşil kısımlarının bir nevi turşu haline getirilmesiyle elde edilen silajın yapımında çiftçiler tarafından özellikle mısır tercih ediliyor. Geçtiğimiz yıla göre yağışların bu sene daha verimli olduğunu belirten Eskişehirli çiftçi Cemal Güvenç, silajın yapım süreçlerinden ve hayvancılıktaki öneminden bahsetti.

  “HAYVANLARIMIZ İÇİN SİLAJLIK MISIR EKİYORUZ”

  Hayvanların kış aylarında taze ot bulamamasından dolayı silajlık mısır ekimi yaptıklarını söyleyen çiftçiler , toprağın daha fazla suya ihtiyacı olduğunu belirttiler.

  Silajlık mısırın üretim süreçlerinden ve hayvancılık açısından önemine değinen çiftçiler , Silajın her zaman hayvancılıkta çok büyük bir yeri vardır. Hem verim hem süt hem et ve hem de hayvanın sağlığı için silaj çok önemlidir.” Şeklinde konuştular.

  MALİYETİ DÜŞÜRMEK İÇİN DAHA AZ GÜBRE KULLANIYORLAR

  Artan fiyatlar yüzünden gübre kullanımını neredeyse yarıya düşürdüklerini söyleyen Cemal Güvenç, verimin de azaldığını ancak maliyeti düşürmek için bu yolu tercih etmek durumunda olduklarını aktardı.

admin

Bir cevap yazın