DEMİRCİLER KONAĞI TADİLAT YAPILMAYI BEKLİYOR

DEMİRCİLER KONAĞI TADİLAT YAPILMAYI BEKLİYOR

TARİHİ KONAK ZAMANA DİRENİYOR

SİVAS’TA BULUNAN BİRÇOK TARİHİ KONAK YILLARA MEYDAN OKURKEN BUNLARDAN BİRİ OLAN VE ŞEHİR MERKEZİNDE BULUNAN DEMİRCİLER KONAĞI DA AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR. SİVAS’IN KÜLTÜR MİRASI, KÜLTÜR ELÇİLERİ OLAN AYNI ZAMANDA ŞEHRİN VİTRİNİ OLARAK KABUL GÖREN SİVAS KONAKLARI BAKIM İSTİYOR.

 

Sivas çeşitli uygarlıklardan kalan mimari yapıların, kültürel değerlerin ve evliyaların haricinde konaklarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Tarihin çeşitli dönemlerinde muhtelif devletlere başkentlik yapan, en önemli ticari ve kültürel hüviyete sahip olan Sivas; her dönemde yapılan sayısız eserlerle eşsiz bir güzellik sunuyor. Bu eserlerden birçoğu bu zamana kadar ayakta durmayı başarsa da bir o kadarı da ya yok oldu ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Günümüzde değer gören yapılardan birisi de büyük ve gösterişli yapılan tarihi konaklardır. Yapıldığı işçiliklerle dikkatleri üzerine çeken konak kültürü İl Özel İdaresi’nin girişimleri ile yeniden kazandırılıyor. Şehir merkezinde bulunan konaklardan birisi olan Demirciler Konağı, adeta kaderine terk edildi.

Mirasçıları bulunan konak yıllardır mahallede korkuluk gibi duruyor. Konağın etrafında bulunan binaların da terk edilmesiyle konağın bulunduğu sokak korku filmi sahnelerini aratmıyor. Konağın duvarlarının bir kısmında büyük çatlaklar oluşurken bir kısmının sıvaları ise döküldü. Uzun yıllar kapısı kapalı olan konağın restore edilerek yeniden Sivas’a kazandırılması bekleniyor.

Konakla ilgili bazı kurumlarla görüştüklerini ifade eden Yüceyurt Mahallesi Muhtarı Cemil Gözen; konağın artık mahallelerine kazandırılmasını istediklerini belirtti.

 

 

Bir cevap yazın