“EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ GÖRME AZALMASI”

“EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ GÖRME AZALMASI”

Sarı nokta hastalığı birçok kişide görülen, gözün sarı nokta bölgesinin, yaşın ilerlemesiyle birlikte bozulup dejenerasyona uğramasına halk arasında sarı nokta hastalığı adı veriliyor. Sarı nokta hastalığının kronik bir hastalık olduğunu ve yapılan tedavilerinde kür tedavisi değil hastalığı sınırlandırmaya yönelik bir tedavi olduğunu belirten Doç. Dr. İbrahim Koçak, en önemli belirtisinin görme azalması, cisimleri büyük görme, küçük görme, çarpık görme gibi sıkıntıların olduğunu söyledi. Öte yandan Koçak, bu hastalığın oranı 75 yaşında yüzde 4’ken, 90 yaşındaki popülasyon da yüzde 14-15’e kadar çıkabildiğini ifade etti.

  “EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ GÖRME AZALMASI”

Koçak, “Sarı nokta her birimizin gözünde bulunan retinanın merkezi noktası aslında, bu merkezi nokta çok önemli okuduğumuz, yazdığımız, araba kullanırken kullandığımız merkezi görmeyi sağlayan kısım. Dolayısıyla buranın hastalıklarında da ciddi görme problemler yaşanıyor. Sarı nokta hastalığı bu retinanın merkezi bölgesinin hastalanması buranın yaşlılık nedeniyle dejenere olması hastalığıdır dedi.

Şeker hastalığında görmeyi en çok bozan etkenin sarı noktanın ödemlenmesi olduğunu söyleyen Koçak, “ hareketsiz yaşam tarzından uzak durmalarını istiyoruz dedi.

admin

Bir cevap yazın