ESKİ NUMUNE HASTANESİNİN YERİNE 7 BİN KİŞİLİK YENİ CAMİ

Sivas Valisi Davut Gül, kente kazandırılacak olan yeni şehir parkı içerisinde planlanan 7 bin kişilik caminin dernek yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Sivas Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda görüşlerini dile getiren Vali Gül, Sivas’a Selçuklu mimarisinde büyük bir camiye ihtiyaç olduğunu bu sebeple Sivas Merkez Camisi ve Külliyesi Derneği çatısı altında bir araya geldiklerini vurguladı.

Şehit cenazeleri, bayram namazları ve cuma namazlarında mevcut camilerin ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle derneğin kente yeni bir cami kazandıracağını vurguladı.

Gül, Şehir Parkı projesi kapsamında Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezinden başlayıp Selçuk Anadolu Lisesi’ne kadar olan alanın revize edileceğini ifade ederek Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi kalkıyor. Kot farkından dolayı bu binaların alt kısmı el sanatları çarşısı olacak dedi.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bölgeden kaldırılacağını vurgulayan Gül, “Biz meslek liselerini sanayi ile iç içe olmaları açısından Organize Sanayi Bölgesi içerisine yapıyoruz dedi.

Mevcut Arkeoloji Müzesi hakkında da bilgi veren Vali Gül, tarihi yapının restorasyondan geçeceğini, Kadın Açık Cezaevinin ise mevcut E Tipi Kapalı Cezaevi’nin yanına taşınacağını ifade etti. Sivas’a T tipi bir cezaevinin daha inşa edileceğini belirten Gül, bunlara lojman da ekleneceğini söyledi.

Gül yapılacak olan caminin örnek bir eser olacağını ve şehir dışından gelen misafirlerin görmeden kentten ayrılmayacağını dile getirdi.

Bir cevap yazın