“FETÖCÜ OLDUĞU İÇİN SELA OKUMASINI ENGELLEDİM”

“FETÖCÜ OLDUĞU İÇİN SELA OKUMASINI ENGELLEDİM”

Sızır beldesindeki merkez camisinin imamı Mustafa Ceylan, FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından sela okumasını ENGELEDİĞİ ÖNE SÜRÜLEN 8 SANIĞIN DAVASI GÖRÜLLMEYE BAŞLADI.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Ethem Ulutaş ve Emre Kekeç ile tutuksuz sanıklar Hacı Hasan G., Hatem G., Erdoğan G., Remzi Ö., Osman C. ve Mustafa G. katıldı.

Hakkında yakalama kararı bulunan 1 sanığın yakalanması için çalışmalar devam ederken duruşmaya sanık avukatları katıldı.

Tutuklu sanık Ethem Ulutaş, arkadaşının düğününe katılmak için Sızır’da olduğunu ve düğün sonrası eve geçtiğini belirterek, “merkez camisinde sela okunmuyordu. Dışarı çıkıp camiye doğru yürümeye başladım. Merkez camisinde sela okunmaya başlayınca camiye girdim ve FETÖ’cü olarak bildiğim Mustafa hocaya sela okumaması gerektiğini söyledim. FETÖ/PDY’yi kasabamıza musallat eden kişinin onun olduğunu belirttim.” dedi.

Yaşamı boyunca FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını belirten Ulutaş, 6 aydır FETÖ terör örgütü üyeleriyle aynı koğuşta bulunduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

Tutuklu sanık Emre Kekeç ise olay günü bir akrabalarının düğününden döndüğünü, cami yanından geçerken eniştesi Ethem Ulutaş’ın bağırarak camiye girdiğini söyledi.

Sela vermeye başlandığı sırada daha önceden tanımadığı Etem Ulutaş’ın camiye bağırarak geldiğini belirten Mustafa Ceylan, “Ethem caminin kapısından hızlıca girdi, ‘sen sela veremezsin, kimin selasını veriyorsun’ diye bağırmaya başladı. Ardından vatandaşlar camiye girip ethem’i dışarı çıkardı. Camide arbede olunca selayı yarıda bıraktım. Kasabamızın birlik ve beraberliği için sanıklardan şikayetçi değilim.” dedi.

mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Emre Kekeç’in adli kontol şartıyla tutuksuz yargılanmasına, Etem Ulutaş’ın tutuklunun halinin devamına, tutuksuz sanıkların haklarındaki adli kontrol kararının kaldırılmasına ve yurt dışına çıkış yasaklarının devamına karar verdi. Duruşma, olayın olduğu dönemde görevli olan Gemerek kaymakamı ve emniyet müdürünün beyanlarının alınması, olayın yaşandığı bölgedeki güvenlik kameralası görüntülerenin incelenmesi için 28 Şubat’a ertelendi.

Bir cevap yazın