FETÖ’DEN TUTUKLANAN AVUKATLARIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

FETÖ’DEN TUTUKLANAN AVUKATLARIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlattığı soruşturmanın ardından, 9 avukat ve 4 kamu personelinden oluşan, 6’sı tutuklu, 13 kişi hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği’ ve ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanıkların yargılanmasına bugün Sivas 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Murat G., Ömer N., Erdal Ö., Fatih S., Halil İbrahim D. ve Yunus B. ile tutuksuz sanıklar İ.Ö., İ.B., E.C., D.F.T., R.Ö., R.H., ve H.P. katıldı. Mahkeme heyeti kimlik kontrolünün ardından 64 sayfalık iddianameyi okudu.

Sivas ‘avukatlar imamı’ olduğu öne sürülen tutuklu sanık Yunus B., duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Silivri 7 nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan katıldı.

ByLock kullandığı tespit edilen eski öğretmen Yunus B., “Örgüt yöneticiliğini kabul etmiyorum. Avukatlarla tanışıklığım, mesleğimle ilgili. Kardeşi avukat olan öğrencilerim vardı çünkü. Sivas’ta tanınan bir öğretmenim. Evraklarda isimlerim var, kod adı kullanmam mümkün değil” dedi.

Yunus B., cemaatle bağlantısı olduğu öne sürülen Ülfet Hukuk Derneği ile ilgili savunmasında ise, “Sanıklardan Halil İbrahim D. bu derneğin kurulmasını bana Ak partili bir milletvekilinin istediğini söyledi. Dernekte yeri geldiğinde dini mevzuların konuşuldu, ancak asla siyasi ve cemaatle ilgili şeyler konuşulmadı” dedi.

ByLock kullandığı tespit edilen ve Ülfet Derneği’nin kuruluşunda yer alan tutuklu avukat Halil İbrahim D. ise, “Bu yapının çözülmesi için örgüt hakkında ne biliyorsam emniyette anlattım. Eğer Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında devletin bir zararı olduysa, bunu ödeyebilirim. Darbe teşebbüsüyle kesinlikle bir ilgim yok. Zaten ben bu yapıyı silahlı bir örgüt olarak görmedim. Tamamen dini duygularla hareket ediyorduk. dedi.

Duruşma diğer sanıkların ifade işlemleriyle devam etti.

Bir cevap yazın