GEREKSİZ ARAMALARA “IMEI NUMARASI”NDAN TAKİP

GEREKSİZ ARAMALARA “IMEI NUMARASI”NDAN TAKİP

Sivas’ta, 110 itfaiye, 112 ambulans, 155 polis ve 156 jandarma gibi acil çağrı hizmetlerini tek numarada toplayan 112 acil çağrı merkezi’ne bir yılda gelen 1 milyon 43 bin 999 çağrıdan yüzde 70’inin asılsız ve gereksiz olduğu saptandı.

Ocak 2016-6 Ocak 2017 tarihlerinde 112’yi 1 milyon 43 bin 999 kişinin aradığı, bu çağrıların sadece 318 bin 441’inin gerçek çağrı olduğu belirtildi.

Çağrıların yüzde 70’inin gereksiz ve asılsız olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza daha hızlı ve sağlıklı hizmet sunulabilmesi için gereksiz çağrıların makul seviyelere düşürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla 112 Acil Çağrı Merkezimizi gereksiz meşgul edenler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurular yapılarak bu kişilerin kimlikleri tespit edilmiş, mevcut adresleri de tespit edilerek Kabahatler Kanunu çerçevesinde 8 kişiye 283’er lira idari para cezası uygulanmıştır. Fiilin tekrarında 566 lira idari para cezası uygulanacaktır. Ceza uygulanan kişiler yoğunlukla cep telefonundan sim kart çıkartarak gereksiz çağrı yapmıştır. Bu kişilerin de kimlikleri IMEI numarasından tespit edilmektedir.”

Acil çağrı sistemine ulaşmada gereksiz çağrılar nedeniyle gecikmelerin can ve mal kaybına yol açabileceğine işaret edilen açıklamada, vatandaşların hızlı ve kaliteli hizmet alması için merkezin gereksiz aranmasından kaçınılması uyarısı yapıldı.

Bir cevap yazın