HACI ADAYLARI KUTSAL MEKANLARI ZİYARET EDİYOR

Kurban Bayramına sayılı günler kala Türk vatandaşlarının da aralarında bulunduğu hacı adayları, Mekke’deki kutsal mekanları ziyaret ediyor.

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bir araya gelen Müslümanlar, sabah namazını Cebel-i Nur dağında eda etmek için zirveye tırmanıyor.

Hacı adaylarının yolculuğu henüz güneş doğmadan başlıyor. Mekke’nin 5 kilometre kuzeydoğusundaki dağın çevresinde toplanan hacı adayları, bir saatlik meşakkatli yolculuğun ardından zirveye çıkıyor.

Hira mağarasının yer aldığı alana varmanın coşkusunu yaşayan hacı adayları, gün aydınlanırken Mescid-i Haram’ı ve Mekke’yi kuş bakışı izleme imkanı buluyor. Ezanın okunmasının ardından topluca sabah namazı kılan hacı adayları, daha sonra zirveden yaklaşık 20 metre aşağıdaki dik kayalıklarla çevrili Hira mağarasına inerek şükür namazını kılıp, dualarını yapıyor.

Yol boyunca yaşadıkları her türlü zorluğa rağmen zirveye ulaşmanın mutluluğu ve huzurunu yaşayan hacı adayları, daha sonra aşağı inip Mekke’deki diğer kutsal mekânlardaki yolculuklarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın