HAYVAN PAZARINDA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

HAYVAN PAZARINDA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Şarkışla’da bulunan Hayvan Pazarı, hayvan piyasasını belirlerken yaklaşık 10 bin hayvan kapasitesi ile 2013 tarihinden bu yana hizmet veren ruhsatlı hayvan pazarında büyük ve küçükbaş hayvanlar Cumartesi günü alıcıları ile buluşuyor.

Veteriner sağlık kontrolü gibi hastalıklara karşı önlemlerin de bulunduğu 200 dönüm arazi üzerindeki hayvan pazarında ulaşım sıkıntısı da yaşanmıyor. Bölgenin hayvancılıkta söz sahibi olması ve Sivas Et ve Süt Kurumu, Ulaş TİGEM Kangal Akkaraman Koyunu Üretim Merkezi, Sivas Hayvan Pazarı ve Ot Borsası gibi kuruluşların da yakın olması bölgeye canlılık katıyor.

Hayvan pazarı ile ilgili bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Uğur Furkan Yurt “Hayvan pazarımız yine yoğun günlerinden birini yaşamakta. Şu an gece 12 itibari ile beş bin civarında büyük baş hayvanımız yine aynı şekilde dört bin ile beş bin civarında küçükbaş hayvanımız pazara giriş yapmış olup alım satım işleri gerçekleştiriliyor. Bununla ilgili de veteriner arkadaşlarımız hem içeride hem de il dışına gidecek olan yetiştiricilerimiz için hayvanların veteriner kontrollerini yapıyorlar. Pazarımız her zaman yoğunluk yaşıyor. Genel olarak alım satımlar ve vatandaşlarımızın geri dönüşleri de sevindirici oluyor” dedi.

Hayvan Pazarının yerli tüccarlarından Servet Kitiş ise Şarkışla’nın, Türkiye’de sayılı hayvan pazarlarından olduğunu ve hayvancılığın fiyatının burada belirlendiğini söyledi.

Kovalı Mevkiinde 50 bin metrekare alanda yapımı tamamlanan ve bir süre önce Sivas İl Özel İdaresi’nden Sivas Belediyesine devredilen Sivas Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası da Şarkışla Hayvan Pazarı ile entegre hizmet verecek.

admin

Bir cevap yazın