HİLMİ BİLGİN “CİDDİ ŞEKİLDE SU SIKINTISI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

HİLMİ BİLGİN “CİDDİ ŞEKİLDE SU SIKINTISI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

SİVAS’IN BİR AYLIK SUYU KALDI

BİLGİN “ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE HAFTA BİR GÜN SU KESİNTİLERİNE BAŞLANACAK”

4 EYLÜL BARAJINDA SULAR BOŞALTI EK KAYNAKLAR ARANIYOR

HİLMİ BİLGİN “CİDDİ ŞEKİLDE SU SIKINTISI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

SİVAS’TA 4 EYLÜL BARAJININ BOŞALMASININ ARDINDAN PUSAT ÖZEN BARAJINDAN 4 EYLÜL BARAJINA DERİVASYON PROJESİNİN 1. ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI.

İlk etapta 14 kilometresi yapılacak projenin tamamının 2023 yılının yaz aylarında bitmesi planlanıyor. 2022 yılı ocak ayında ihalesi gerçekleştirilen proje, ihaleye giren bir firmanın ihalenin iptalini istemesi ve dava açması sonucunda projeye başlanılamadı.

Dava sürecinin bitmesinin ardından hızlı bir şekilde projenin ilk etabına başlandı. Proje bitimine kadar geçen sürede Sivas halkının suyu tasarruflu kulanmalarını isteyen Sivas Belediye başkanı Hilmi Bilgin, “su yetmeyeceği için düzenli olarak haftanın 1 günü su kesintilerine başlayacağız. Önümüzde ki hafta da su kesintilerini uygulamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 Uzun zamandır gündemlerinde olan bir konu olduğunu belirten Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ilk etap 14 kilometrelik birinci etabı bitirmeyi hedefliyoruz çünkü ciddi şekilde su sıkıntısı ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

 Bilgin, Tavla deresinden aldığımız su şehrin şuan 3’de 2’sini kaşıyabiliyor kalan kısmı ise barajdan alınan su olduğunu belirtti.

Bilgin, “DSİ ile barajda kaçak var mı bu konuyu sık sık görüştük.  Teknik personel bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Bu sadece bir şehir efsanesidir şeklinde konuştu.

 Projenin geç kalmasında deva sürecinin etkili olduğunu belirten Bilgin, Esas çalışma Temmuz ayının 20’sinden sonra başladı. bizim planımızda bu sorun Sivas halkının gündemine dahi gelmeden bitmiş olacaktı ancak bu dava süreci projenin bu zaman kadar uzamasına neden oldu.  Hukuki süreç bu projenin bu zamana kadar ertelenmesine neden oldu” ifadelerine yer verdi.

haber

Bir cevap yazın