İMAR BARIŞI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
ÜLKE GENELİNDE BULUNAN TOPLAMDA 13 MİLYON KONUTUN İSKAN SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN BAŞLATILAN İMAR BARIŞINDA SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM 2018. 7 MİLYONU AŞKIN RİSKLİ YAPININ DÖNÜŞÜMÜNDE İMAR BARIŞINA GİDİLECEK. 31 ARALIK 2017 ÖNCESİNCE İNŞA EDİLEN YAPILAR İMAR BARIŞINDAN FAYDALANABİLECEK.

İskânsız yapıların belli bir harç karşılığında kayıt altına alınarak iskân verilmesi olan imar barışı başvuruları 8 Haziran’da başlamıştı. İmar barışı başvuruları 31 Ekim’e kadar devam edecek.
Sivas’ta da imar barışı ile ilgili gerek merkezde gerekse ilçelerde birçok bilgilendirme toplantısı yapıldı. Başvurularının e- devlet üzerinden yapıldığı imar barışı ile ilgili olarak Vali Davut Gül, “Arazi sizin. Dükkan yaptınız, ev yaptınız. Yarım metre taştı ya da 4 kat değil de 5 kat oldu. Normalde böyle durumlarda yapılması gereken yarım metre geçtiği için binayı yıkmak ya da uygunsa tıraşlamak. Burada yüzde 3 ile yüzde 5 arasındaki para ödendiğinde mevcut durum ruhsatlı hale gelmiş oluyor. Vatandaşın problemi ortadan kalkmış oluyor, bir belirsizlik ortadan kalkmış oluyor. Bu vatandaşlarımız açısından büyük bir fırsat. Ruhsatı, iskânı olmayanların bundan yararlanması lazım. Bir daha cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir imkân gelir ya da gelmez bilemem ama gelecek gibi durmuyor. O açıdan da mağduriyetin ortadan kalkması açısından, vatandaşla devletin problem yaşamaması açısından buna bir an önce müracaat edilmesi lazım” dedi.

Kategori: HABERLER

215 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.