KADIN GİRİŞİMCİ, DEVLET DESTEĞİYLE 3 MİLYON LİRALIK TESİS KURDU

KADIN GİRİŞİMCİ, DEVLET DESTEĞİYLE 3 MİLYON LİRALIK TESİS KURDU

Sivas’ın Şarkışla İlçesi’ne bağlı Cemel Beldesi’nde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Halime Öztürk eşi 44 yaşındaki Şerafettin Öztürk ile birlikte işlerini büyütme kararı aldı. TKDK’nin çiftçilere yönelik teşviklerinden haberdar olan çift, proje hazırlamaya karar verdi. Çeşitli araştırmalar yaptıktan sonra Halime Öztürk, kendi adına hazırladığı 3 milyon lira maliyetli proje hazırladı. Banka kredisi kullanarak tesisi oluşturdu. TKDK Sivas İl Koordinatörlüğü’ne sunduğu proje, yüzde 65 hibe amaya hak kazandı. Halime Öztürk, modern süt üretme tesisi oluşturarak günlük 1 ton süt elde etmeye başladı. Sürü yönetim sistemini de uygulanmasıyla hayvanlardan aldıklarını günlük süt miktarını ikiye katladı.

Daha önceden küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla uğraştıklarını ifade eden Halime Öztürk, Devletimizin sayesinde böyle bir tesise sahip olduk. Buradaki hayvanları, binayı, aletleri kendi imkanımızla oluşturamazdık” dedi.

TKDK’ya başvurduklarında kadın olduğu için kendisine pozitif bir ayrımcılığın yapıldığını belirten Öztürk, “İşletmemize harcadığımız paranın yüzde 65’ini devlet bize geri ödedi. Kadın yatırımcı olduğum için bana da pozitif bir ayrımcılık yapıldı dedi.

Öztürk, Eski usul yetiştiricilikte hayvan başına günlük 10-11 litre süt aldıklarını yeni tesise geçmeleri ile birlikte süt veriminin neredeyse iki kat arttığını ifade etti.

Aldıkları hibe ile birlikte tesislerine ‘Sürü Yönetim Sistemi’ kurduklarını ve bu sistem sayesinde hayvanların her anının kontrol edildiğini ifade etti.

Kategori: Genel, HABERLER

1104 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.