KAHRAMANLARIN EŞYALARI MÜZEDE SERGİLENİYOR

KAHRAMANLARIN EŞYALARI MÜZEDE SERGİLENİYOR

Sivas’ta, Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce 2006 yılında Türkiye’de bir ilk olarak açılan Şehitler Müzesi, özellikle cuma günleri ziyaretçi akınına uğruyor. Şehitlerin özel eşyaları ve mektuplarının sergilendiği müzeye gelenler, duygusal anlar yaşıyor.
Resmi kayıtlara göre terörle mücadelede 302 şehidi bulunan Sivas’ta, Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği onların hatırasını yaşatmak için 8 yıl önce Yukarı Tekke Mezarlığında, Şehit Kabristanlığı içinde Şehitler Müzesi oluşturuldu.
Müzeye, şehitlerin fotoğraflarının yanı sıra ailelerine yazdıkları mektuplar, künyeleri, kıyafetleri, tespih, çakmak, cüzdan, kalem, saat gibi özel eşyaları konuldu.
Şehadetlerinden kısa süre önce gönderilen ve müzede sergilenen şehit mektupları okuyanları duygulandırıyor. Mektuplar arasında, maddi sıkıntı içinde olan ailelerine asker maaşını göndermek istediği ifade eden satırlar, şehit olacaklarını bilircesine ailelerinden helallik isteyen cümleler dikkat çekiyor.
Şehit aileleri de sık sık oğullarının kabrini ziyaret için gittikleri şehitlikte yer alan müzeyi de ziyaret ederek, evlatlarının özel eşya ve hatıraları ile hasret gideriyor.
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, şehit ailelerini ziyaretleri sırasında gördükleri özel eşyaları toplamak için 2004 yılında çalışma başlattıklarını dile getirerek şunları söyledi:
Müzede eşyaları sergilenen, 2016 Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Hisar Dağı bölgesinde PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit düşen Deniz Piyade Sözleşmeli Er Nurullah Çakır’ın babası Salih Çakır, acılarının ilk günkü gibi sıcak olduğunu söyledi.
2016 yılında şehit olan özel harekat polisi Osman Yurt’un eşi Rabia Yurt ise 3 çocuğundan ortanca olan 19 yaşındaki Ömer Faruk Yurt’un polis okulunda birinci sınıfta olduğunu dile getirdi.

Kategori: Genel, HABERLER

103 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.