“KAPANMA VE KISITLAMALAR KKKA VAKA SAYISINI AZALTTI”

“KAPANMA VE KISITLAMALAR KKKA VAKA SAYISINI AZALTTI”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) Hastalığı Vakalarının Önceki Yıllara Göre Bu Yıl Fazla Görülmediği, Bunda Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Uygulanan Tam Kapanma Ve Kısıtlamaların Etkili Olduğu Belirtildi.   

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, ülkemizde ortalama ölüm riskinin yüzde 5’ler civarına olduğu kaydeden Kaya, özellikle kenelerle temastan mümkün mertebe kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Kenelerle temaslı kişilerde ateş, halsizlik, kanama, ishal gibi semptomlar göstermesi durumunda vakit geçirilmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesini isteyen Prof. Dr. Selçuk Kaya ” ülkemiz başta olmak üzere dünyada her yıl artan sayıda vaka görülmesi, ciddi kanamaların ve halen ölümlerin yaşanabildiği bir hastalık olması nedeniyle KKKA gündemdeki yerini korumaktadır  dedi.

Kaya  , Özellikle kırsal alanlarda, doğayla temasta olunan durumlar ve faaliyetlerde mümkün olduğunca açık renkli kıyafetler giyinmeli ve günlük olarak kişiler kene tutunması açısından  kendi muayenelerini çıplak bir şekilde yapmalıdırlar” şeklinde konuştu.

admin

Bir cevap yazın