KAZ GÖLÜ İÇİN MADEN OCAĞI PLANI DURDURULDU

 KAZ GÖLÜ İÇİN  MADEN OCAĞI PLANI DURDURULDU

SİVAS’IN ZARA İLÇESİNDE ADETA ÇÖLDE BİR VAHAYI ANDIRAN KAZ GÖLÜ’NÜN ÇEVRESİNDE KURULMASI PLANLANAN MADEN OCAĞI MAHKEME KARARI İLE DURDURULDU  

 2019 yılı sonunda Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” ilan edilen  Kaz göl, birçok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz yıllarda göle yakın bir noktada maden ocağı kurulmak istenmiş bu duruma Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve köy sakinleri tepki göstererek hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Kavasbaşı, Ütük ve Eymir köyleri muhtarlıkları tarafından Bölge İdare Mahkemesine açılan yürütmeyi durdurma davası sonuçlandı

Mahkeme, projenin uygulanması halinde Kaz Gölü’nde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar doğaseverleri bir hayli mutlu etti.

 ZASİAD Başkanı Şenel Çobanoğlu, verdikleri mücadelenin sonunda başardıklarını söyleyerek,  bu doğal güzelliği ülkemize kazandırdık dedi.

 Kaz Gölü sahip olduğu canlı popülasyonu, barındırdığı endemik bitki türleri ve ev sahipliği yaptığı nesli tükenmekte olan kuş türleri ile dikkat çekiyor.

Göl, dünyada son kalan 40 turna ailesinden 3’üne ve nesli tükenmekte olduğu düşünülen küçük beyaz akbabalara ev sahipliği yapıyor.

haber

Bir cevap yazın