‘KOKTEYL AŞI’ İNSAN DENEYİNE HAZIR

Akdeniz Üniversitesinde yeşil bitkiden üretilip üzerinde 1,5 yıldır çalışılan kokteyl aşı, insan deneylerine hazır hale geldi.

Canlı virüs ve hayvan deneyleri yapılan aşının, mevcut varyantlar üzerinde etkili olabileceği gibi çocuklarda da güvenle kullanılabileceği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov ve ekibi yeşil bir bitkinin yapraklarından ürettikleri kokteyl Covid-19 aşısı üzerinde 1,5 yıl boyunca çalışmalar gerçekleştirdi.

Çeşitli proteinleri barındıran aşı, hayvan ve canlı virüs üzerindeki deneylerinin ardından olumlu sonuçlar verdi. Sağlık Bakanlığı Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mammedov ve ekibinin deneye hazır hale getirdiği aşı, dünyanın en prestijli dergisi olan Viruses’te de yayımlandı. Son çalışmalarla birlikte insan deneyine hazır hale gelen aşı için onay bekleniyor.

Mevcuttaki tüm kullanılan aşıların spike protein bazında yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Mammedov, varyantlarla birlikte aşıların etkilerinin azalabileceğine işaret etti.

Mamedov, aşının mevcut varyantlara karşı etkili olabileceğini ve aynı zamanda çocukların da güvenle kullanabileceğini aktardı.

admin

Bir cevap yazın