KORONA VİRÜS OLAN EMZİREN ANNELERE MÜJDELİ HABER

“KORONA VİRÜSE YAKALANAN ANNE BEBEĞİNİ EMZİREBİLİR Mİ?” SORUSUNA CEVAP VEREN KADIN DOĞUM VE HASTALIKLARI UZMANI PROF. DR. SELAHATTİN KUMRU, “KOVİD-19 VAKASI OLAN ANNELER BEBEKLERİNİ EMZİRSİN, AMA EMZİRİRKEN SOLUNUM YOLU İLE HASTALIĞIN GEÇME İHTİMALİNE KARŞI MASKELERİNİ TAKSINLAR” UYARISINDA BULUNDU.

Korona virüse yakalanan anneler bebeklerini emzirme konusunda kararsız kalabiliyor. Ancak uzmanlara göre, hastalığı kapan annelerin emzirmesinde herhangi bir sakınca yok.

2 yıla yakın zamandır Kovid ile mücadele edildiğini Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Perinatolog Prof. Dr. Selahattin Kumru, “Dünyada 200 milyondan fazla insan Kovid-19’a yakalanırken, yaklaşık 4 milyon kişi ise hayatını kaybetti. Gebelik ve Kovid-19 ilişkisinden bahsedecek olursak; gebelikte bağışıklık sistemine bağlı olarak yaşanan değişiklikler akciğere olan basıda değişiklikler gebelerin Kovid-19’a yakalanma açısından daha riskli olduğunu düşündürüyor. Demek ki Kovid-19 gebelere daha çok bulaşıyor” dedi.

Hamile kadınların Kovid-19’u daha ağır geçirdiğini dikkat çeken Kumru, “Kovid-19 kana çok geçmiyor. Daha çok solunum sistemi üzerinde bulunuyor. O yüzden anne karnında bebeğe geçme ihtimali yok denecek kadar azdır” sözlerine yer verdi.

“Korona virüse yakalanan anne bebeğini emzirebilir mi?” sorusuna cevap veren Prof. Dr. Selahattin Kumru, “Şuana kadar bize ulaşan bilgilere göre anne sütünde Kovid-19 bulunmuyor. Yani sütten bebeğe Kovid geçmediğini biliyoruz. Ama annenin solunum sisteminden geçebilir. Kendilerini mümkün olduğu kadar izole etsinler” dedi.

admin

Bir cevap yazın