NİHAYET MOLOTOF KULLANANA AĞIR CEZALAR GELİYOR

NİHAYET MOLOTOF KULLANANA AĞIR CEZALAR GELİYOR

Devletin ve halkın malına zarar verenler için gecikmeli de olsa yasa değişliğine gidiliyor. Molotof kokteyli atan eylemci sonunda 12 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak. Ama halk bu cezanın müebbet hapis olarak değerlendirilmesini istiyor.

Hükümet bu konuda kapsamlı bir paket hazırlayarak Meclis’e göndererek seçim öncesinde yasalaşmasını sağlayacak. Pakette polisin yetkilerinin arttırılması ve tutukluluk sürelerine ilişkin de düzenlemeler olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK yandaşlarının son günlerde tırmandırdığı şiddet olayları karşısında yeni yasal değişikliklere işaret etmişti.

Hükümet yeni güvenlik paketi hazırlama konusunda düğmeye bastı. Terörle Mücadele Yasası’nda yapılacak değişiklikle polisin olaylara müdahale konusundaki yetkisi arttırılacak. TCK’nın 152 (mala zarar verme) ve 265. (görevi yaptırmamak için direnme) maddeleri değiştirilecek.

Meydanlarda olay çıkaran, yakıp yıkan, Vandalizm yapanlara karşı güvenlik kuvvetleri sert önlem alabilecek. Kamu malına zarar verilmesi halinde cezalar arttırılacak. Eylemlere katılanlar tutuksuz değil, tutuklu olarak yargılanacak. Eylemlere katılan kişilerin yüzlerini kimlik gizlemek amacıyla örtmesi, özel üniforma vs giymesi durumlarında cezaların arttırılması sağlanacak.

Daha önce gündeme gelen ancak rafa kaldırılan molotofun silah sayılmasına yönelik düzenleme yeniden ele alınacak ve kullananlara 8 ile 12 yıl arasında ceza verilmesi gündeme gelecek.

Peki, Sivaslılar Molotof kokteylinin silah olarak sayılması ve kullananlara 12 yıla kadar hapis cezasının verilmesinin ön gören çalışma hakkında neler düşünüyor. Mikrofonlarımıza konuşan Sivaslılar, Molotof kokteyli atan her kim olursa olsun müebbet hapsin verilmesinin gerektiğini,bunu da başta siyasiler partiler olmak üzere tüm yargı mensuplarından beklediklerini ifade ettiler.

admin

Bir cevap yazın