PROFESÖRDEN SÖMESTR TATİLİ ERKEN ÇEKİLSİN UYARISI

PROFESÖRDEN SÖMESTR TATİLİ ERKEN ÇEKİLSİN UYARISI

“YAPILAN BAZI TESTLERDE DOMUZ GRİBİ ÇIKMAKTADIR”

GEÇMEYEN ÖKSÜRÜK, ATEŞ, HALSİZLİK VE BOĞAZ AĞRISI GİBİ GEÇMEYEN ŞİKAYETLER SON GÜNLERDE HEMEN HEMEN HERKESİN GÜNDEMİNDE. ÜLKEMİZDE GRİBAL ENFEKSİYONLARDAN KAYNAKLI ARTAN VAKALAR SONRASI PROFESÖRDEN DİKKAT ÇEKEN SÖMESTR TATİLİ AÇIKLAMASI GELDİ.

Geçmeyen öksürük, ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi geçmeyen şikayetler son günlerde hemen hemen herkesin gündeminde. Kış mevsiminde havaların tam soğuması ve özellikle okula giden çocukların salgını devamlı birbirlerine bulaştırması sonucu hem yetişkinler hem de, ebeveynler arasında geçmeyen bir girbal hastalık döngüsü oluşmaktadır.

Uzmanlar ise, bu durumun ilerlememesi için sömestr tatilinin erken bir tarihe alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, şu anda da maske takılmasının önerilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu mevsim covid-19’dan ziyade gribal enfeksiyonların ön planda olduğu vurgusunu yapan Prof. Şenyiğit, “Yaklaşık son 3 yılımız covid ile mücadeleyle geçti. Ama bugün için baktığımız zaman covid-19’dan ziyade diğer gribal enfeksiyonların ön planda olduğunu görüyoruz dedi.

Ekim ayından bu yana düşmeyen gribal enfeksiyon vakalarıyla karşı kaşıya olunduğunu ifade eden Şenyiğit, “Son yıllarda gribal enfeksiyonları fazla görmüyorduk. Sebebi ise maske taktığımızdan dolayıydı. Ama bugün için birçok virüs ile maske takmadığımız için temas içerisindeyiz” diye konuştu.

Öte yandan, grip ve covid-19 enfeksiyonları için yapılan bazı testlerde domuz gribi vakalarına rastlanıldığını belirten Şenyiğit, domuz gribinin eskisi gibi öldürücü olmadığını ifade etti.

admin

Bir cevap yazın