RAMAZAN’DA COVİD-19’A DİKKAT

RAMAZAN’DA COVİD-19’A DİKKAT

Korona virüsten korunmak özellikle kronik hastalar ve bağışıklığı kuvvetli olmayanlar için önemli. 1 hafta sonra başlayacak olan oruç öncesindeyse hem ‘Yeni korona virüs atlatmış kişiler oruç tutabilir mi?’ sorusu hem de hasta kişilerin oruç tutarken nelere dikkat etmeli gibi sorular akıllara geliyor.

  “RAMAZAN DİNÇLİK, SAĞLIK VE HUZUR VERİR”

Devlet Hastanesi’nde görevli Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bahri Abaylı, Ramazan’da sağlıklı insanların oruç tutması gerektiğini belirterek, “Ramazan demek sağlık demektir ve sağlıklı insanların oruç tutması gerekmektedir. Eğer bir insanın hastalığı varsa mutlaka oruçtan uzak durması gerekir. Hastalar, doktor kontrolünde, onun tavsiyesine uyması gerekir. Ramazan dinçlik, sağlık ve huzur verir” diye konuştu.

  “ORUÇ SAĞLIKLI İNSANLARA FARZ”

 Yakın dönemde korona virüs atlatan kişilerin oruçtan uzak durması gerektiğini belirten Abaylı, Bana kalırsa mümkün olduğu kadar oruç tutmaktan kaçınmasında yarar vardır. Çünkü sağlık sisteminde vücut direncinin mutlaka arttırılması gerekir. Oruç sağlıklı insanlara farz olduğu için hastalığı olmayan insanların oruç tutması makuldür.” Dedi.

 Mide hastalarına genellikle oruç tutmalarını önermediğini belirten Bahri Abaylı, “Midesinde ülseri, yarası ve iltihabı olan kişilerin oruç tutması uygun değildir. Oruç tutan hastanın kendisini sağlıklı hissetmesi lazım ve mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Eğer doktoru uygun görürse oruç tutmasını zaten tavsiye eder” dedi.

admin

Bir cevap yazın