SADDAM’IN GENERALİ SİVAS’TA TERCÜMANLIK YAPIYOR

SADDAM’IN GENERALİ SİVAS’TA TERCÜMANLIK YAPIYOR

Irak’ta saddam hüseyin’in generalliğini yapan 50 yaşındaki 8 yıldızlı pilot general khudhur ahmed raoof weli, amerika ve ingiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerinin 2003 yılında bağdat’ı işgal etmesinin ve saddam’ın devrilmesinin ardından amerikalı askerlerin kendisini öldürmesinden korkarak saklanmaya başladı.

1 yıl boyunca saklanan khudhur ahmed amerika askerleri tarafından saklandığı yerde bulundu. Amerika askerleriyle çalışmak zorunda kalan general karakola müdür olduktan amerikalılar tarafından tekrar pilot olarak görev yapmaya başladı. Bir süre sonra gelen emirle tekrar pilotluktan alınan generalin evi ışid’liler tarafından bombalandı. Bombalı saldırıda eşi şehit olan general 2013 yılında mülteci olarak istanbul’a geldi.

Burada bir süre tercümanlık ve oyunculuk yapan general khudhur ahmed daha sonra sivas’a geldi. Ferhatbostan mahallesi’nde kiralık olarak tuttuğu evde yaşayan ve 8 dil bilen general, geçimini tercümanlık yaparak sağlıyor.

Saddam hüseyin’in çok yakını sağ kolu olduğun söyleyen general khudhur ahmed, “ben o dönemlerde pilot olarak saddam ile birlikte birçok savaşa katıldım diyerek şunları kaydetti.

Kendisi ve arkadaşlarının amerikalıların emrinde çalışmaya başladıktan sonra arkadaşıyla birlikte ışid’in eline esir düştüğünü belirten khudhur ahmed, arkadaşının gözleri önünde şehit edildiğini, kendisinin ise yaralı olarak kurtulduğunu belirtti.

Iraklı general khudhur ahmed unutamadığı işkence günlerini şöyle anlattı:

Ahmed, yaşanan olayların ardından bir ay daha ırak’ta kaldığını ve sonrasında türkiye’ye gelmeye karar verdiğini belirtti.

Bir cevap yazın