ŞARKIŞLA KİLİMİ YAŞATILMAYA ÇALIŞILIYOR

ŞARKIŞLA KİLİMİ YAŞATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Türk el sanatlarının önemli bir parçası olan kilimler zaman içinde unutulmaya yüz tuttu. Osmanlı döneminde büyük öneme sahip olan Şarkışla kilimleri de 2019 yılında Şarkışla Kaymakamlığı’nın girişimleri ile tescillenen kilimler, açılan kurslarla yaygınlaştırılıyor.

Çeşitli ölçülerde ahşap veya metal tezgâhlarda el ile dokunan, çözgü ve atkıda yün iplik kullanılan, geometrik desenlerin ağırlıklı ve simetrik olarak birlikte dokunduğu Şarkışla kiliminde bitki ve hayvan sembolleri kullanılıyor.

Motiflerin iç içe kullanılıp simetrik olarak birleştirildiği kilimlerde kullanılan renkler genel olarak al, mavi, yeşil, kara ve turuncu oluyor.

Düz ve sicim olmak üzere iki teknikte dokunan Şarkışla Kilimi; altıgen, akrep, çengel, eli belinde, göz, koçboynuzu, kurtağzı, pıtırak, nazarlık, suyolu gibi desenlerle isimlendiriliyor.

Şarkışla Kaymakamlığı’nın koordinatörlüğünde Şarkışla İlçe Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan kurslarda yaşatılan kilimler, sipariş üzerine dokunarak sahiplerine de teslim ediliyor.

İlçedeki kurslar hakkında bilgi veren Şarkışla İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ertan Aydemir, İŞKUR desteği ile kilim kurslarının  açıldığını söyledi.

Şarkışla kiliminin Osmanlı döneminde çok önemli bir değer olduğunu vurgulayan Aydemir, Şarkışla kiliminin tescillendiğini aktardı.

Kursiyerler ise açılan kurstan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

admin

Bir cevap yazın