SİVAS ŞEHİT AİLELERİ’NDEN ‘SİVİL ŞEHİTLİK’ TEPKİSİ

SİVAS ŞEHİT AİLELERİ’NDEN ‘SİVİL ŞEHİTLİK’ TEPKİSİ

“SİVİL ŞEHİTLİK AZİZ ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIKTIR”

SİVAS ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERİ DERNEĞİ, TOPLUMSAL OLAYLARDA VE AFETLERDE HAYATLARINI KAYBEDEN VATANDAŞLARA ŞEHİTLİK UNVANI VERİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ. DERNEK BAŞKANI MUSTAFA HIZAL, BU DURUMU ASKER VE POLİS ŞEHİTLERİ İLE GAZİLERİNE SAYGISIZLIK OLARAK NİTELENDİRDİ.

 

Şehit Aileleri ve Gaziler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Hızal, düzenlediği basın toplantısında Ankara’daki olayda hayatını kaybedenlerin Bakanlar Kurulu tarafından terör mağduru olarak sayılarak maaş bağlanması ve şehit sayılmaları için çalışma yapılmak istenmesi kararını eleştirdi.

Şehit Ailelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Dernek Başkanı Mustafa Hızal, “Şehitliğin ve gaziliğin vatan savunmasından çıkartıp, devletin her türlü kademelerinde yaşadığı her türlü olaylarda şehitlik ve gazilik verilmesi bu milletin şehitlik ve gazilik onurunu ve saygınlığını yitirmektir.” dedi.

Şehit Aileleri de sivil şehitlik ve gaziliği eleştirerek, şehitlik ve gazilik unvanının vatan ve bayrak için çarpışarak elde edildiğini savundu.

Son günlerde her toplumsal olaylarda, afetlerde, göçüklerde, patlamalarda, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza şehitlik ve gazilik unvanı verilmesi kahramanca mücadele eden asker ve polis şehitlerine ve kahraman gazilere saygısızlık olduğunu kaydeden Hızal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şehit Aileleri ve gaziler de sivil şehitlik ve gazilik verilmesine tepki gösterdi.

Bir cevap yazın