SİVAS TARIM VE HAYVANCILIK ŞEHRİ

Sivas Tarım Platformu Ocak Ayı toplantısı gerçekleştirildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar, Et ve Süt Kurumunun çalıştırılması için platform tarafından hazırlanan projenin görüşülmesi, Sivas Arı Yetiştiricileri Birliğinin sorunları, Hayvancılık sorunları ve çözüm önerileri, bitkisel üretim sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

Programda 2016 yılında yapılan çalışmalara değinen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, “Sivas ili 27 bin 200 km² alanı ile Türkiye’nin ikinci büyük ili. Çok geniş bir coğrafyası olan ilde 7 belde, bin 236 köy ve 763 mezra bulunmakta ve yerleşim yeri bakımından Türkiye’nin sırasında yer alıyor” dedi.

Sivas’ta işgücünün sektörel dağılımına bakıldığında, tarım ve hayvancılığın  ilde çok büyük ekonomik etkinliğe sahip olduğunu vurguladı.

2016 yılı Arazi toplulaştırma prejesi  ve   tarla içi geliştirme hizmetleri  projesi çalışmaları kapsamında etüt çalışması hedefinin 100 bin dekar olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın