SİVAS TEŞVİK ALANLAR LİSTESİNDE YOK

 

Başbakan Binali Yıldırım Cazibe Merkezi haline getirilecek İlleri Çankaya Köşkü’nde, Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanında  açıkladı. Başbakan’ın memleketi komşu il Erzincan’a kadar gelen teşvik yatırımları kalkınmayı ve cazibe merkezi olmaya ihtiyacı olan Sivas’ın sınırında takıldı kaldı.

Başbakan Yıldırım’ın Cazibe Merkezi olacağını belirttiği İller Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak oldu.

Sivas cazibe Merkezi olacak İllere tanınacak teşviklerden yararlanamayarak kendisine biçilen kadere razı gelip göç vermeye devam edecek.

Başbakan Binali Yıldırım, 23 ile yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi ve  faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verileceğini faiz oranının yarısının Devlet tarafından karşılanacağını, Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verileceğini dile getirdi.

Başbakan Yıldırım Cazibe Merkezleri Programın amacının  terörün rahatsız ettiği bölgeleri bir yandan güvenli hale getirirken bir yandan da geciken yatırımları başlatarak göçü azaltmak olduğunu, bunun içinde ve Bakanlar Kurulu kararı aldıklarını,. 23 il için müracaat sayısının bin 200, toplam yatırım tutarının 19 milyar 600 milyon, öngörülen istihdamın ise 112 bin 400 olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın