SONBAHAR’DA MANTAR TÜKETİMİNE DİKKAT!

SONBAHAR’DA MANTAR TÜKETİMİNE DİKKAT

NAZLI: “2014’TE 5 BİN ZEHİRLENME VAKASI”

ÖZDEMİR: “KÜLTÜR MANTARI ZEHİRLİ OLMAZ”

 

Prof. Dr. Bülent Nazlı, Sonbahar aylarıyla beraber dikkat çekici oranda artış gösteren mantar zehirlenmeleri hakkında açıklama yaptı.

Mantarın en çok Sonbahar’da yetiştiğini söyleyen Nazlı, “Sonbahar aylarında yağmur yağışlarının ve nem oranının artmasıyla ormanlarda bolca mantar yetişiyor. Bu mantarların tecrübesiz kişilerce toplanması ve tüketilmesi de gıda zehirlenmelerine yol açıyor” dedi.

 

Eski çağlardan itibaren tüketilen ve proteini yüksek bir besin kaynağı olmasıyla bilinen mantar, bilinçsizce tüketildiğinde gıda zehirlenmelerine ve hatta ölümlere bile neden oluyor. Sonbahar aylarıyla beraber dikkat çekici oranda artış gösteren mantar zehirlenmeleri hakkında açıklama yapan Gıda Mühendisi Prof. Dr. Bülent Nazlı, mantarın en çok bu mevsimde yetiştiğini söyledi.

Sonbahar aylarında kırsal kesimlerde yağmur yağışlarının ve nem oranının artmasıyla ormanlarda yetişen mantarların tecrübesiz kişilerce toplanması ve tüketilmesinin gıda zehirlenmelerine yol açtığını belirten Bülent Nazlı, bilinçsiz mantar tüketiminin ciddi boyutlarda zehirlenmelere ve ölümlere yol açtığını ifade etti.

Bir cevap yazın