TARİHİ GAR BİNASI YIKILACAK MI?

TARİHİ GAR BİNASI YIKILACAK MI?

Yüksek Hızlı Tren istasyonunun yeniden, ilk planlandığı yer olan mevcut Gar’ın yanına getirilmesi, bu bölgenin yeniden yapılanmasına neden olacak. Geniş bir alanı kapsayacak olan yeni yapılanmaya göre burada bulunan binalar yıkılacak, Yüksek Hızlı Tren istasyonu ve ihtiyaca göre yeni binalar yapılacak. Beton yığını görüntüsünden çıkartılması ve nefes alan bir kent merkezi mantığı ile yapılması planlanan çalışmada, yeşil alan yapılacak olan eski stadyum ile bir bütünlük sağlaması hedefleniyor. Milli Eğitim Müdürlüğü binasından başlayacak olan yeni yapılanma mevcut gar binasına kadar ulaşacak ve yeşil alan ağırlıklı olarak yapılacak.
Yüksek Hızlı Tren Sivas-Ankara seferleri başladıktan sonra yapılması planlanan alan çalışmalarında, bölgede yıkılacak binaların arasına mevcut Gar binasının da dahil edildiği öğrenildi. Tarihi Gar binasının tescilden düşürülerek yıkılacağı ve yeni yapılanma içerisine alınacağı bilgisine ulaşıldı.
Sivas AK Parti Milletvekili Habip Soluk, daha önce bölgede yapılacak çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, ‘’Tarihi Garın olduğu alan tamamen Yüksek Hızlı Trenimize ait olacak. Garda tabi yenilikler, düzenlemeler yapılacak. Orada yapılacak olan düzenleme ile hükümet meydanından daha büyük meydan halkımızın hizmetine sunulmuş olacak’’ demişti.

Kategori: Genel, HABERLER

510 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.