TAŞERONLARIN MAAŞ ZAMLARI AÇIKLANDI

TAŞERONLARIN MAAŞ ZAMLARI AÇIKLANDI

TAŞERONDA KADROYA GEÇİŞ İŞLEMLERİ TAMAMLANAN İŞÇİLERE İDARELERCE UYGULANMAK ÜZERE, YÜKSEK HAKEM KURULU TARAFINDAN KARARA BAĞLANAN VE 31.10.2020 TARİHİNE KADAR UYGULANACAK OLAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN ÜCRET, MALİ VE SOSYAL HAKLARA İLİŞKİN HÜKÜMLERİ YAYIMLANDI. TEMMUZ 2018 VE ARALIK 2018 AYLARI ARASINDA İSE İŞÇİLERE ALMAKTA OLDUKLARI GÜNLÜK ÇIPLAK ÜCRETLERİNE TARİHİNDEN İTİBAREN YÜZDE 4 ORANINDA ZAM YAPILACAK.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,375 Sayılı KHK’nın Geçici 23. Maddesi uyarınca idarelerce sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacak Toplu İş Sözleşmesi hükümlerini yayımladı. Buna göre merakla beklenen taşeron işçilerin 2 yıllık maaş zamları, izinleri ve eğitim ile yakacak gibi ek ücretleri belli oldu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayımladığı Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine göre 1 Ocak ile 30 Haziran 2018 arasında kadroya geçen işçilerin 01 Ocak 2018 tarihinde almakta oldukları günlük çıplak ücretlerine aynı tarihinten itibaren yüzde 4 oranında zam yapıldı. Ancak bu dönemde verilmiş bir ücret zammı varsa yüzde dört oranından mahsup edilir. Temmuz 2018 ve Aralık 2018 ayları arasında ise işçilere almakta oldukları günlük çıplak ücretlerine tarihinden itibaren yüzde 4 oranında zam yapılacak.
Taşerondan kadroya geçen işçilere 2019 ile 2020 yılları içinde iki dönemde yüzde 4 oranında olmak şartıyla toplam yüzde 8 zam yapılacak.
Kadroya geçen işçilere Ocak ve Temmuz aylarında beşer günlük olmak üzere yılda 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Ancak bu ödeme, kadroya geçen işçinin çalıştığı sürenin bir yıldan az olması hâlinde çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir.
Kadroya geçen işçilere, üç çocukla sınırlı olmak üzere her bir çocuk için her ay 25,00(yirmibeş)TL/Ay çocuk yardımı yapılacak. İşçilere yakıt yardımı içinde her ay 30,00(otuz)TL./Ay yakacak yardımı yapılacak.
Taşerondan kadroya geçen işçilere, işverenler tarafından işçinin öğrenimdeki her çocuğu için belge ibraz etmek şartı ile yılda bir kez Eylül ayında ödenmek üzere eğitim derecesine göre 100 ile 140 lira yardım verecek.
Kadroya geçen çalışanlara her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce 75,00 lira bayram harçlığı ödenecek. Bunun yanında evlenen çalışanlara da 140 lira evlilik yardımı yapılacak.

Kategori: HABERLER

110 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.