TEKRARLANAN ÖKSÜRÜK VE NEFES DARLIĞINA DİKKAT

TEKRARLANAN ÖKSÜRÜK VE NEFES DARLIĞINA DİKKAT

DÜNYA GENELİNDE HASTALIKLARA BAĞLI ÖLÜM ORANLARINDA 3’ÜNCÜ SIRADA YER ALAN KOAH HASTALIĞI, KRONİK İLERLEYİCİ, TIKAYICI VE GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN BİR AKCİĞER HASTALIĞI OLARAK ÜLKEMİZDE DE YAYGIN GÖRÜLÜYOR.UZMANINDAN KOAH HASTALIĞINA KARŞI UYARILARDA BULUNDULAR.

Dünya genelinde hastalıklara bağlı ölüm oranlarında 3’üncü sırada yer alan KOAH hastalığı, kronik ilerleyici, tıkayıcı ve geri dönüşümü olmayan bir akciğer hastalığı olarak ülkemizde de yaygın görülmektedir.

Uzmanlar, sonbahar ve kış aylarının gelmesiyle birlikte solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastanelerdeki yatışta artış yaşandığını belirterek özellikle KOAH hastalarının bu mevsimde dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

KOAH hastalığı başlamış olan kişilerin grip ve zatürre aşılarını eksiksiz yapması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, sigara kullananların bir an önce terk etmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

KOAH belirtilerinin başında öksürük ve sinsi nefes darlığının olduğunu belirten Durgun, “Hastalığın ilerleyen dönemlerinde hava kirliliği ve sigara kullanılması sonrasında hastaların düz yolda ilerlenmesi dahilinde nefes darlığının çıkmasıdır ifadelerinde bulundu.

Kış aylarında yaygın akciğer hastalığından kaynaklı solunum yolu enfeksiyonlarının daha ağır seyrettiğini belirten Durgun, sağlıklı insanların ilaç kullanmadan bu hastalığı atlattığını, KOAH hastalarının ise sıklıkla acile başvurduğunu söyledi.

admin

Bir cevap yazın