TOKATLI ŞEHİT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlarda teröristlerce yapılan silahlı saldırıda ağır yaralanarak komutanı ve silah arkadaşı ile birlikte kaldırıldığı hastanede şehit olan Osman Ateş’in cenazesi Diyarbakır’daki askeri törenin ardından askeri uçakla getirildiği Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı havalimanından alınarak Tokat’a getirildi. Akşam saatlerinde Pazar Devlet Hastanesi morguna konulan şehidin cenazesi öğle saatlerinde hastane morgundan alınarak baba ocağı Çiftlik Köyüne götürüldü. Helallik alındığı sırada şehidin babası Mustafa Ateş oğlunun tabutunu öperek gözyaşı döktü. Şehidin abisi Murat ve kardeşi Emre de gözyaşlarına boğuldu. Daha sonra şehidin cenazesi son yolculuğuna uğurlanacağı köy mezarlığına Tokat Belediyesi cenaze aracı ile götürüldü. Burada şehidin annesi Resmiye Ateş oğlunun fotoğrafını öperek tabutuna sarıldı. Anne ateş şehidin ay yıldızlı Türk Bayrağına sarılarak gözyaşı döktü. Cuma namazına müteakiben şehidin cenaze namazını İl Müftü Yardımcısı Selahattin Şanver kıldırdı. Binlerce kişinin katıldığı cenaze namazı sonrasında şehit son yolculuğuna dualarla uğurlandı.

Şehit Osman Ateş’in Sur’da ki çatışmada şehit düşen Komutanı Yüzbaşı Yiğit Can Çiğa’yı zırhlı araca götürmek isterken Kilise’den ateş açan PKK’lı keskin nişancısının saldırısı sonrası şehit düştüğü öğrenildi. Şehit Osman Ateş’in dayısı Fahri Asır, Osman Ateş’in 3 yıllık uzman çavuş olduğunu belirterek “Kendisi Kayseri komando tugayında görevliydi. Geçici görevle sürekli operasyonlara gittikleri için orada çatışmaya maruz kalmış. Bölük komutanını ve şehit düşen polis arkadaşını kurtarmak için kendisini feda etmiş” dedi.

Şehit Osman Güneş’in Mardin’de görev yapan kardeşi Emre Ateş’in 3 gün sonra askerden terhis olacağı, uzman çavuşluk sınavını kazandığı öğrenildi. Şehidin Daayısı Fahri Asır, şehidin kardeşinin yaşanan üzücü olay neden ile uzman çavuş olarak görev yapmasına izin vermediğini kaydetti.

Bir cevap yazın