TÜRK LİRASINI KORUMAYA İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

TÜRK LİRASINI KORUMAYA İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

TÜRK LİRASINI KORUMAYA İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
RESMİ GAZETE’DE TÜRK LİRASININ DEĞERİNİ KORUMAYA İLİŞKİN KARAR YAYIMLANDI. TÜRKİYE’DE YERLEŞİK KİŞİLERİN, İLGİLİ BAKANLIKÇA BELİRLENEN HALLER DIŞINDA, KENDİ ARALARINDAKİ MENKUL VE GAYRİMENKUL ALIM SATIM, TAŞIT VE FİNANSAL KİRALAMA DAHİL HER TÜRLÜ MENKUL VE GAYRİMENKUL KİRALAMA TL ENDEKSLİ OLACAK.

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Kategori: HABERLER

254 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.