TÜRKİYE 6 GÜN SONRA SANDIK BAŞINDA

TÜRKİYE 6 GÜN SONRA SANDIK BAŞINDA

SİVASLI SEÇMEN 07.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA OY KULANACAK

TÜRKİYE, 26. DÖNEM PARLAMENTOSUNUN ÜYELERİNİ BELİRLEMEK ÜZERE, 1 KASIM’DA SANDIK BAŞINA GİDİYOR.

 

Türkiye, 26. Dönem Parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere, 1 Kasım’da sandık başına gidiyor.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 1 Kasım’da yapılacak milletvekili genel seçimi için hazırladığı seçim takviminde sona geliniyor.

Seçim takvimi kapsamında, yurt içi görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları bugün tamamlanacak. Sandık kurulları başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanması da bugün bitirilecek. Seçmenlere dağıtılamayan seçmen bilgi kağıtları, ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına bugün iade edilecek, 28 Ekim Çarşamba günü, ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi ve göreve hazır duruma getirilmeleri sağlanacak.

Seçimde, 16 siyasi parti ile Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayı yarışacak.

1 Kasım Pazar günü oy verme için saat 08.00’den 17.00’ye kadar geçecek zaman oy verme süresi olacak. Ancak YSK’nın kararı uyarınca Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle oy verebilecek.

Vatandaşlar seçime yönelik tüm bilgileri YSK’nın internet sitesinden kontrol edebilecek.

Bir cevap yazın