UZMANLAR “YA YASAKLARLA YAŞAYACAĞIZ YA DA AŞI OLACAĞIZ”

UZMANLAR  “YA YASAKLARLA  YAŞAYACAĞIZ YA DA AŞI OLACAĞIZ”

Birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kovid-19 salgınıyla mücadele uzun süredir devam ediyor. Alınan tedbirler ve kısıtlamalarla birlikte vaka sayıları düşse de her gün yeni korona virüs vakaları ortaya çıkıyor. Bu durumda salgının önlenmesi için aşının önemi daha da arttı. Geçen günlerde çin’den türkiye’ye getirilen kovid-19 aşıları kademeli olarak yapılmaya başlanacak. 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Şevket Özkaya ise “Ya aşı ya da yasak” diyerek açıklamalarda bulundu. Gelen aşının piyasadaki güvenilir ve en az yan etkisi olan aşılardan biri olduğunu ifade eden Prof. Özkaya, “Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı gibi, bu hafta perşembe ve cuma günü tüm Türkiye aşılanmaya başlayacak diye konuştu.

Mart-nisan aylarında ilk vakalar açıklandığında yasaklar geldiğini söyleyen Prof. Dr. Özkaya, “Biz mart, nisan, mayıs aylarında hep yasaklarla gittik. Vaka sayısını da belli bir seviyede tuttuk. Yasaklar kalktığında 3-4 ay önce Sağlık Bakanımızın açıkladığı gibi vaka sayıları birden 80 binlere ulaştı. 80 binlere ulaştıktan sonra yaklaşık 6 hafta önce hükümetimizin açıkladığı tedbirlerle 10’da 1’e kadar düştü dedi.

Önce sağlık çalışanlarının aşılanacağını belirten Prof. Dr. Özkaya, “Doğrusunu söylemek gerekirse bu incelediğimiz tomografi, ölümden kıl payı kurtulan bir doktor arkadaşımın tomografisi. Gördüğünüz gibi kendisi canla başla Kovid-19 hastalarını tedavi ederken hastalığa yakalandı ifadelerini kullandı.

admin

Bir cevap yazın