VALİ YILMAZ ŞİMŞEK, BAL HASADI YAPTI

VALİ YILMAZ ŞİMŞEK, BAL HASADI YAPTI

KOLONİ SAYISI VE BAL ÜRETİMİ BAKIMINDAN TÜRKİYE GENELİNDE ÜÇÜNCÜ, ÇİÇEK BALI ÜRETİMİNDE BİRİNCİ OLAN SİVAS’TA BAL HASADI DEVAM EDİYOR  

 Bal üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Sivas, organik bal ve arı ürünleri ile de söz sahibi olma yönünde iddiasını sürdürüyor.

Koloni sayısı ve bal üretimi bakımından Türkiye genelinde üçüncü, arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye’de ikinci olan Sivas’ın zengin nektar kaynaklarına sahip olması arıcıların yüzünü güldürüyor.

300 bine yakın arılı kovan ile kovan sayısı bakımından da Türkiye’de 7’nci sırada bulunan Sivas’ta 3 bin 500 üretici, toplam 7 bin ton bal üretimi bekliyor.

Merkeze bağlı Gümüşdere köyünü ziyaret eden Vali Yılmaz Şimşek, bal hasadı yaptı. Arıcı kıyafeti giyerek hasadı gerçekleştiren Vali Şimşek, arıcılara bol ve hayırlı hasatlar dileğinde bulundu.

Bal üretiminde Sivas’ın çok iyi bir noktada olduğunu ifade eden Vali Şimşek, Şu anda yaklaşık 3 bin 500 üreticimiz var. İnşallah bu yıl iyi bir sezon ve yaklaşık 7 bin ton bal üretimi bekliyoruz” dedi.

Bal üretiminin artması için projelerle üreticilerin desteklendiğini belirten Vali Şimşek, Ben tekrar üreticilerimize hayırlı ve bereketli kazançlar dileyerek  Sezonumuz hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

haber

Bir cevap yazın