YARIM ASIRLIK OKUL YIKILIYOR

YARIM ASIRLIK OKUL YIKILIYOR

1955 yılında açılan Selçuk Ortaokulu´nun 1967 yılından bu tarafa eğitim verdiği 51 yıllık binası sömestir ile birlikte kapılarını öğrencilere kapatmıştı. Öğrencilerin, Öğretmenevi´nin hemen arkasına inşa edilen 24 derslikli yeni okula taşınmasının ardından Ulu Camii´nin karşısında bulunan eski okulun yıkım çalışmalarına da start verildi.
Kale Projesi kapsamında yıkılan okulda çalışmaların bir an evvel tamamlanması bekleniyor.
Selçuk Ortaokulu ilk olarak 1955/1956 öğretim yılında bu günkü Selçuk Çay Bahçesi (Cıbıllar Parkı) içerisinde yer alan daha önce Valilik ve Halkevi olarak kullanılan tarihi binada kız ortaokulu olarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Taş yapı olan bu binayı Mustafa Kemal Atatürk, 1925´te ziyaret etmiştir. 1959-1960 öğretim yılında kız-erkek karma eğitime geçen okulun adı değiştirilerek Selçuk Ortaokulu adını almıştır. Tarihi binanın yıkım kararının alınması ve öğrenci sayısının artmasından sonra 1963 yılında başkanlığını emekli Albay Sebahattin Gökseyitoğlu´nun yaptığı Necmettin Şardaş, Necdet Demirer, İhsan Peker, Ahmet Durakoğlu, Baki Ünal ve Azer Azan´dan oluşan Selçuk Ortaokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurulmuş, dernek yeni okul binasına arsa temini için valilik ve belediye başkanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunmuştur. Gökmedrese Mahallesi´nde eskiden Küçük Hamam denilen hamamın yıkıntılarının bulunduğu alanın okul binası olarak belirlenmesinin ardından 1964 yılında inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 1967-1968 öğretim yılı başında 12 birinci sınıfı geçici olarak Gazi Osman Paşa İlkokulu´nda öğrenime başlayan okul yeni binasına 20 Kasım 1967 günü taşınmıştır.
Yaklaşık olarak 1400 öğrencinin öğrenim gördüğü okul geçtiğimiz günlerde Öğretmenevi´nin arkasına inşa edilen 24 derslikli yeni okula taşınmıştı.

Kategori: Genel, HABERLER

438 izlenme

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.