YER: SİVAS – OCAK AYINDA TİŞÖRTLERLE OTURUP DONDURMA YEDİLER

YER: SİVAS – OCAK AYINDA TİŞÖRTLERLE OTURUP DONDURMA YEDİLER

SİVASLILAR OCAK AYINDA TİŞÖRTLERLE OTURUP DONDURMA YEDİLER

SON YILLARDA ARTAN KÜRESEL ISINMA VE BERABERİNDE YAŞANAN KURAKLIK HER GEÇEN GÜN ETKİSİNİ BİRAZ DAHA HİSSETTİRİYOR. KIŞ MEVSİMİNİN ORTASINDA OLMAMIZA RAĞMEN HALEN KAR YAĞMAMASI, BAHARIN HABERCİSİ ÇİÇEKLERİN AÇMASI, AYILARIN KIŞ UYKUSUNA YATMAMASI ŞAŞKINLIKLARA NEDEN OLUYOR. METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VERİLERİNE GÖRE, SİVAS 14 DERECEYLE SON ASRIN EN SICAK OCAK AYI TARİHİNİ YAŞADI

Son yıllarda artan küresel ısınma ve beraberinde yaşanan kuraklık her geçen gün etkisini biraz daha hissettiriyor. Kış mevsiminin ortasında olmamıza rağmen halen kar yağmaması, baharın habercisi çiçeklerin açması, ayıların kış uykusuna yatmaması şaşkınlıklara neden oluyor.

Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan, kış aylarında Sibirya’yı aratmayan Sivas’ta yaşanan mevsimsel kaymadan etkilendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 1930 yılından günümüze kadar tuttuğu kayıklara göre Sivas’ta Ocak ayında ölçülen en düşük hava sıcaklığı 1974 yılında sıfırın altında 24 derece oldu.

Tüm yılların genel ortalaması alındığında 20 Ocak tarihlerinde ölçülen ortalama en düşük sıcaklık sıfırın altında 8,5 derece olurken ortalama en yüksek sıcaklık ise 0,3 derece oldu.

Sivas’ta son 93 yılda 20 Ocak tarihlerinde ölçüler en yüksek hava sıcaklığı 9.6 derece olurken Sivas’ta bugün termometreler 14 dereceyi gösterdi. Meteoroloji genel müdürlüğü tarafından tespit edilen bu sıcaklık son 93 yılın rekoru oldu.

Sivaslılar bu mevsimde hiç bu kadar sıcak bir havayla karşılaşmadıklarını belirterek, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını dile getirdiler.

Montların çıkartıldığı Sivas’ta birçok kişinin tişörtlerle dışarı çıktığı görüldü. Bu tarihte Sibirya soğuklarının yaşanması gereken Sivas’ta tarihi kent meydanında tişörtlerle oturup dondurma yiyen gençler dikkat çekti.

admin

Bir cevap yazın