ZARA’DA BULUNAN HABEŞ BUĞDAYI TÖRENLE HASAT EDİLDİ

ZARA’DA BULUNAN HABEŞ BUĞDAYI  TÖRENLE HASAT EDİLDİ

 SİVAS’TA 8 YIL ÖNCE HARABE HALİNDEKİ BİR BİNANIN ENKAZINDA BULUNAN ANADOLU’DA KAYBOLDUĞU DÜŞÜNÜLEN ATA TOHUM HABEŞ BUĞDAYI BUGÜN YERLİ TARIM İÇİN UMUT OLDU.  

Sivas’ta 8 yıl önce Zaralı iş adamı Sedat Çoşkun tarafından harabeye dönüşen bir binanın enkazında bir avuç buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin Anadolu’da kaybolduğu düşünülen ata tohum Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı.

Asırlardır enkazda olduğu düşünülen tanelerin günümüz buğday çeşitlerine göre protein değerinin daha yüksek ve hastalıklara kaşı daha dirençli olduğu görüldü. Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara sahip çıktı. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek, tohum miktarı arttırıldı.

Elde edilen tüm tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Bir avuç buğday tohumu ile başlayan çalışmada 8 yılın sonunda tohum miktarı yaklaşık 70 tona çıkartıldı.

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Yukarı Sedille köyünde ekimi yapılan ata tohumu buğdaylar bugün düzenlenen törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Vali Şimşek, Zara Vakfı ve ZASİAD’In öncülük yaptığı gerçekten çok güzel bir çalışma diyerek emek verenlere teşekkür etti.

 Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise  “Bundan 8 yıl önce harabe bir bina içerisinde sandıktan çıkartılan bir avuç buğdayın yeniden var olma mücadelesine katkı sunmak için buradayız dedi.

Konuşmaların ardından buğday hasadına geçildi.

 Vali ve beraberindekiler önce sembolik olarak tırpanla buğday biçti. Ardından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi.

haber

Bir cevap yazın